Myśl o diecie bez laktozy zaczyna się, kiedy po jego spożyciu zmagasz się z przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, lub trawiennego. W tym wypadku należy podjąć kroki związane ze zmianą diety. Zmiany nawyków żywieniowych, związane z odrzuceniem laktozy powinny poprawić Twoje samopoczucie. Na początku wyjaśnijmy czym jest laktoza. Krótko mówiąc,laktoza to cukier mleczny, występujący naturalnie w mleku ssaków. Dwucukier składa się z galaktozy i glukozy. Do przetrawienia go potrzebny jest odpowiedni typ enzymu, którego zadaniem jest rozłożenie laktozy na cukry proste. Enzym ten to laktaza. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zmaga się z jego brakiem.
Nietolerancja laktozy
Objawami nietolerancji laktozy są wzdęcia, biegunka, ból brzucha, nawet wymioty. Zdiagnozowana może zostać w każdym wieku, choć najczęściej spotykana jest u małych dzieci, oraz seniorów. Na ten problem nie ma skutecznych leków, natomiast jedynym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych, pod względem wykluczenia produktów mlecznych. Nietolerancja laktozy często może być mylona z alergią na mleko. W tym drugim przypadku problemem jest uczulenie na białko mleka krowiego. Może ono dawać podobne, ale nie identyczne objawy. Oprócz problemów z układem trawiennym, występuje również skórna wysypka. Utrzymywać się ona do kilku dni, gdzie przy nietolerancji laktozy mija zdecydowanie szybciej.
Epidemiologia nietolerancji laktozy
Jest wiele powodów nietolerancji laktozy. Do nich można zaliczyć wrodzony niedobór laktazy, który objawia się w już w noworodkowym okresie. Może wystąpić również, hipolaktazja pierwotna typu dorosłego, która wynika z sukcesywnego spadku jej aktywności, a także wtórny niedobór laktazy. Ostatnia wymieniona przyczyna powstaje na skutek uszkodzeń kosmków jelitowych, co może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty czynności tego enzymu. Laktoza, która występuje w mlecznych produktach jest trawiona przez laktazę. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem ilość jej zaczyna zanikać, przez co organizm ludzki coraz gorzej tragi laktozę. Badania dowodzą, że okresowa nietolerancja laktozy może występować u niemowlaków w związku z intensywnym rozwojem układu pokarmowego. Ten typ nietolerancji nie m charakteru wrodzonego.
Dieta bez laktozowa – dla kogo?
W związku z brakiem leków na ten problem, jedynym sposobem jest dieta bez laktozowa. Stosować powinien ją każdy, który zauważa że po posiłku składającego się z mleka ma problemy ze strony układu pokarmowego. Dieta bez laktozy pozwala uniknąć takich dolegliwości jak ból brzucha, wymioty, biegunka, zaparcia, oraz gazy. Objawy miną gdy, przestanie się dostarczać organizmowi cukrów, których ten nie potrafi strawić. Dieta bez laktozowa jest bezpieczna dla dzieci, osób dorosłych, oraz seniorów. Warto jednak przed jej wprowadzeniem, umówić wizytę u lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do gastrologa, bądź we własnym zakresie wykona szereg badań na nietolerancję laktozy.
Co można jeść przy diecie bez laktozy?
Skomponowanie nowej diety na zupełnie nowych zasadach nie jest czynnością prostą, w szczególności dla osób, które uwielbiają produkty mleczne. Nie mniej jednak wprowadzając zmiany nie trzeba unikać ulubionego smaku, jedynie szukać wegańskich odpowiedników na bazie roślinnych mlek. Producenci przygotowali duży wybór dostępnych mlek bez laktozowych. Można więc korzystać z takich produktów jak masło, jogurt, śmietana- jednak bez laktozy. Jest to idealna alternatywa dla osób, które w pierwszych dniach diety nie potrafią zrezygnować z tych produktów, ale również i na dłuższy czas. Należy pamiętać, że produkty bez laktozy są nieco droższe.
Czym zastąpić mleko w diecie?
Dieta bez laktozy z założeń nie może zawierać produktów mlecznych, które są bardzo dobrym źródłem białka i wapnia. W tym wypadku, aby nie doszło do braków w organizmie, należy szukać zamienników. Tutaj warto włączyć do diety rośliny strączkowe takie jak fasola, czy groch. Dodatkowo ważnym źródłem wapnia są liście pietruszki, jarmuż. Jeśli chodzi o owoce, swoją rolę spełnią migdały, orzechy laskowe, sardynki czy amarantus, który można podać do wegańskiego jogurtu.Jeśli wybierzesz catering do wprowadzenia zmian w Twoim menu, nie musisz się martwić o dostosowanie zamienników. W obecnych czasach catering nietetyczny bez laktozy nie jest problemem.
Przykładowy jadłospis w diecie bez laktozowej
Poniżej znajduje się przykład diety bez laktozowej na jeden dzień.
Wariant 1
- śniadanie – kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z pastą z awokado i jajka
- II śniadanie – owsianka na mleku roślinnym z owocami oraz bakaliami
- obiad – zupa z soczewicy oraz grzanki
- podwieczorek – owocowy koktajl
- kolacja – jajecznica z warzywami, oraz pełnoziarniste pieczywo
Wariant 2
- śniadanie – grzanki z pełnoziarnistym pieczywem z pastą rybną
- II śniadanie – jogurt wegański
- obiad – grillowana ryba z frytkami z batatów, oraz surówka z kapusty i jabłka z lekkim dresingiem
- podwieczorek – garść suszonych owoców
- kolacja – tortille z kurczakiem, sałatą i pomidorem
Warto wiedzieć, że dieta bez laktozowa, jak i dieta bezglutenowa to jeden z wariantów takich firm jak trendy catering dietetyczny. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie posiłków osobiście, lub nie lubisz tego robić- catering dietetyczny pozwoli Ci utrzymać zdrowe nawyki. Oferta dieta bez laktozy od FitKing to dieta pudełkowa o wybranej przez Ciebie kaloryczności. Dzięki niej możesz zaoszczędzić czas na przygotowywaniu posiłków. Nie musisz się martwić o wybór i zastosowanie zamienników. Przygotowywanie posiłków, oraz dostarczenie ich pod wskazany adres to rola cateringu. Rolą klienta jest dostosowywanie się do zaleceń dietetyka, gastrologa, czy alergologa i kosztowanie ze smakiem pysznych posiłków przygotowanych przez catering dietetyczny. Każdy kto zmieniał nawyki żywieniowe, wie jak ciężko z dnia na dzień zmienić swoje upodobania, oraz przyzwyczajenia. Ciężko też w okresie przejściowym zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zawartość lodówki podlega dużym zmianom. Jedno jest pewne, w obliczu wszystkich możliwości należy przede wszystkim dbać o zdrowie.