Dieta dash – czym się charakteryzuje i jakie daje efekty?
Diety, odchudzanie i zdrowy styl życia to obecnie nie tylko modne slogany, ale również sposób na życie, który decyduje się prowadzić coraz więcej osób. Każdy z nas chce wyglądać i czuć się dobrze, dlatego nieustannie poszukujemy metod, które umożliwią nam osiągniecie tego stanu. Wśród dziesiątek różnorodnych diet pojawiających się zarówno w internecie, jak i magazynach możemy spotkać te mniej popularne, jak i topowe, wykorzystywane nawet przez gwiazdy Hollywood. Jedną z takich diet jest niezwykle modna ostatnio dieta dash. Co to jest dieta dash i na czym polega dowiesz się czytając dalszą część tego tekstu.
Dieta dasz – co to jest?
Dasz to dieta, która od kilku lat utrzymuje się w czołówce najzdrowszych sposobów odżywiania. Jej nazwa to skrót od angielskiego Dietary Approaches to Stop Hypertension, co oznacza, że dieta ta ma za zadanie leczenie oraz zapobieganie powstawaniu nadciśnienia oraz innych chorób układu krążenia. Warto również wspomnieć, że dasz dieta ma równie dobroczynny wpływ na cały organizm ludzki, dzięki czemu osoby kierujące się jej zasadami mają szansę nie tylko znacząco zmniejszyć swoją wagę i uregulować ciśnienie, ale usprawnić funkcjonowanie wszystkich swoich organów oraz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie na długi czas.
Dieta dash nie jest przy tym w ogóle skomplikowana i nie wymaga od nas zbyt wielu wyrzeczeń. Polega ona głównie na ograniczeniu spożywania niezdrowej żywności wysokoprzetworzonej, która posiada spore ilości cukru, tłuszczu i sodu oraz charakteryzuje się niekorzystnym wysokim indeksem glikemicznym tak jak dieta bez laktozy. W ten sposób dieta dash jest idealna dla osób zmagających się z cukrzycą oraz insulinoopornością.
Dieta dasz – zasady
Zasady diety dash nie są skomplikowane i nie wymagają od nas wielu wyrzeczeń. Mają one na celu spożywanie zdrowszych i mniej przetworzonych produktów, które mają dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie. Według założeń jadłospis diety powinien składać się z trzech posiłków głównych oraz do czterech przekąsek.
W celu odpowiedniego komponowania każdego z dań należy kierować się następującymi zasadami:
- od 6 do 8 porcji produktów pełnoziarnistych dziennie,
- od 4 do porcji owoców i warzyw dziennie,
- od 2 do 3 porcji chudego mięsa (drób, owoce morza, ryby) dziennie,
- od 2 do 3 porcji chudego nabiału dziennie,
- od 2 do 3 porcji zdrowych tłuszczów roślinnych dziennie,
- co najmniej 1,5 l płynów dziennie.
Dodatkowo według założeń diety dash należy spożywać również od 4 do 5 porcji nasion i orzechów tygodniowo. Mogą to być orzechy włoskie, migdały czy soczewica. Z kolei słodycze powinno się zredukować do maksymalnie 5 porcji tygodniowo. W ten sposób dieta dash jest nie tylko zdrowa, ale i świetna na odchudzanie.
Warto przeczytać również: Dieta śródziemnomorska
Komponując jadłospis do diety dash nie należy zapominać, że musi on uwzględniać całościowe zapotrzebowanie naszego organizmu na makroskładniki oraz witaminy i składniki mineralne. Najlepsze będą tu, zatem produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz sodu. Z kolei polecane będą te bogate w wapń, potas, magnez, błonnik oraz białko.
Dieta dash – wady i zalety
Wiemy już, że dash dieta jest jedną z najczęściej rekomendowanych i najzdrowszych diet na świecie. Wśród zalet wymienianych przez jej zwolenników można wymienić między innymi:
- zwalczanie nadciśnienia tętniczego oraz poprawę funkcjonowania całego organizmu,
- zmniejszenie poziomu sodu, tłuszczów trans oraz cukrów prostych w codziennych posiłkach
- naukę zdrowego i zbilansowanego sposobu odżywania się,
- regulowanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi ( dieta dash cukrzyca),
- pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów,
- prostota w przygotowywaniu posiłków,
- rekomendacje lekarzy i specjalistów z zakresu dietetyki.
Oczywiście nie oznacza to, że jest ona pozbawiona wad. Wśród najczęstszych wad opisujących ten sposób żywienia można wymienić małą ilość soli w potrawach, przez co niektórzy mogą uważać posiłki za mdłe i niedoprawione. Niektóre osoby rozpoczynające dietę dasz skarżą się również na początkowe dolegliwości żołądkowe spowodowane koniecznością przyswojenia przez organizm sporej ilości błonnika.
Dieta dash – efekty
Popularność diety dash potwierdza fakt, że w wyszukiwarce internetowej od dosyć dawna królują hasła „dieta dash ile można schudnąć?” oraz „dash dieta opinie”. Są to dowody, że Polacy są żywo zainteresowani efektami, jaki może przynieść ten sposób odżywiania się. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem rezultaty ze stosowania diety dash mogą być naprawdę spektakularne.
Pierwszym i najważniejszym z nich jest spadek ciśnienia tętniczego, co przekłada się na obniżenie ryzyka zachorowania na wiele chorób, w tym choroby wieńcowej czy zawału serca. Dash dieta to również idealny sposób na uregulowanie poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi. Osoby stosujące ten sposób odżywiania są ponadto mniej narażone na zachorowanie na cukrzyce typu 2.
Nie jest również tajemnicą, że dieta dash na odchudzanie wpływa znakomicie i w dosyć szybkim czasie może pomóc nam pozbyć się nadprogramowych kilogramów praktycznie bez większego wysiłku i ogromnych wyrzeczeń, jak to często bywa w przypadku wielu restrykcyjnych diet.
Dieta dash – przeciwwskazania
Niezwykle ciekawe jest to, że dieta dash praktycznie nie posiada istotnych przeciwwskazań do jej stosowania. Nie powoduje ona większych skutków ubocznych, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana przez dłuży czas. Oczywiście tak jak w przypadku każdej diety warto jej rozpoczęcie omówić ze swoi lekarzem.