Dieta ubogoresztkowa – zasady, efekty i przykładowy jadłospis

Dieta ubogoresztkowa – zasady, efekty i przykładowy jadłospis

Nie da się ukryć, że w obecnym czasie praktycznie każdy z nas zwraca coraz to większą uwagę na to, co znajduje się na naszych talerzach. Wiele osób decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych, co ma na celu nie tylko przyspieszenie utraty zbędnych kilogramów, ale także zadbanie o własne zdrowie, a w szczególności o przewód pokarmowy. Coraz popularniejsza staje się więc dieta ubogoresztkowa, która ma mieć korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Jednak dieta ubogoresztkowa na czym polega i co warto o niej wiedzieć?

Błonnik pokarmowy – co warto wiedzieć o tym składniku odżywczym?

Błonnik pokarmowy inaczej nazywany jest po prostu włóknem pokarmowym. Jest to cała grupa substancji, która ma korzystny wpływ na cały układ pokarmowy. Jednym z objawów niedoboru błonnika pokarmowego mogą być chociażby zaparcia, uczucie dyskomfortu w przewodzie pokarmowym czy nawet i wzdęcia. Co więcej, wyróżnia się dwa rodzaje błonnika pokarmowego, do których zalicza się:

  • błonnik pokarmowy rozpuszczalny;
  • błonnik pokarmowy nierozpuszczalny;

Okazuje się, że oba włókna pokarmowe mają odmienny wpływ na nasz organizm. Błonnik pokarmowy rozpuszczalny pomaga chociażby regulować stężenie cholesterolu we krwi, a także i glukozy. Z kolei błonnik pokarmowy nierozpuszczalny odpowiada za utrzymanie odpowiedniej perystaltyki jelit, a także gwarantuje nam uczucie sytości przez dłuższy czas. Błonnik pokarmowy najczęściej znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. Działa on jako swoista „szczotka” dla jelit, która pomaga w usunięciu wszelakich złogów i wspiera normalną pracę całego przewodu pokarmowego. Dieta, która jest bogata w błonnik pokarmowy nazywa się inaczej dietą bogatoresztkową.

Przeczytaj również: Dieta dash – czym się charakteryzuje i jakie daje efekty?

Na czym polega dieta ubogoresztkowa?

Jak łatwo można się domyślić, ubogoresztkowa dieta jest przeciwieństwem jej bogatoresztkowego odpowiednika. Stosuje się ją głównie w stanach chorobowych, związanych z przewodem pokarmowym jak np.:

  • stany zapalne jelit;
  • wrzodziejące zapalenie jelit.

Dieta ubogoresztkowa eliminuje z naszego jadłospisu produkty, które są bogate w błonnik pokarmowy. Wynika to z faktu, że ten składnik odżywczy może wykazywać się drażniącym działaniem na błonę śluzową jelit. Warto wiedzieć, że dieta ubogoresztkowa nie ma na celu doprowadzenia do szybkiej utraty wagi, a także nie ma ona za zadanie przyspieszyć nasz metabolizm. Jest to dieta lecznicza, która ma pomóc w zminimalizowaniu przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Błonnik w całkowicie naturalny sposób aktywizuje nasze jelita do jeszcze większej aktywności, a jego wyeliminowanie, ma pomóc „zregenerować” najbardziej osłabione organy naszego przewodu pokarmowego.

Dieta ubogoresztkowa

Stosowanie diety ubogoresztkowej – najważniejsze zasady

Łatwo można się domyślić, że najważniejszą zasadą, podczas stosowania diety ubogoresztkowej jest nic innego, jak tylko wyeliminowanie błonnika pokarmowego ze swojego jadłospisu. Oczywiście w praktyce całkowita redukcja błonnika pokarmowego nie jest do końca możliwa, dlatego też zaleca się, by podczas stosowania diety ubogoresztkowej ograniczyć jego ilość do mniej więcej 10 – 25 gramów w ciągu doby. Co więcej, w momencie kiedy borykamy się ze wzmożonym nasileniem objawów choroby, zaleca się wprowadzenie jeszcze większe zredukowanie jego ilości. Kolejną z zasad tej diety jest to, by zwrócić uwagę na sposób, w jaki przygotowujemy swoje posiłki. Ogólne założenie jest takie, by były one jak najmniej szkodliwe dla naszych jelit. Co za tym idzie, musimy zrezygnować ze smażenia, a zdecydować się na gotowanie – najlepiej na parze. Dopuszczalne jest także pieczenie, jednak tylko z wykorzystaniem specjalnego rękawa lub naczynia żaroodpornego. Warto również poświęcić czas na to, by dokładnie kroić i rozdrabniać poszczególne produkty, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze ograniczenie ilości zawartego w nich błonnika. Z pewnością nasz układ pokarmowy nam za to podziękuje.

Dieta przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego – o tym warto pamiętać

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego potrafią znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że trzeba dostosować swój sposób odżywiania, tak by skutecznie je minimalizować. Dla przykładu, w nietolerancjach pokarmowych zalecana jest dieta bez laktozy, zaś w przypadku osłabionej perystaltyki jelit czy stanów zapalnych, powinno się stosować dietę ubogoresztkową. Warto jednak pamiętać o tym, by jeść nieco częściej i decydować się na znacznie mniejsze porcje. Dzięki temu jelita i pozostałe elementy układu pokarmowego zostaną odciążone. Warto także ograniczyć ilość ostrych przypraw, które choć przyspieszą nasz metabolizm, to jednak mogą podrażnić błonę śluzową jelit. Stosując dietę ubogoresztkową musimy skupić się na tym, by nasz organizm włożył jak najmniej wysiłku w procesy trawienne, co pozwoli mu się szybciej zregenerować.

Dieta ubogoresztkowa – przykładowy jadłospis

Dieta ubogoresztkowa wcale nie musi być nudna i pozbawiona smaku. Wystarczy jedynie skupić się na odpowiednim doborze produktów spożywczych, które zawierają jak najmniejsze ilości błonnika. Przykładowy jadłospis w diecie ubogoresztkowej może wyglądać następująco:

  • śniadanie – dwa jajka ugotowane na miękko w towarzystwie pszennych tostów skropionych oliwą z oliwek. Opcjonalnie, możemy także skomponować śniadanie z pszennej bułki, pomidorów i szpinaku.
  • drugie śniadanie – jako przekąskę możemy zjeść pieczone jabłko lub chudy twaróg z pomidorami.
  • obiad – to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Możemy skusić się więc na zupę jarzynową lub na risotto z chudym mięsem oraz warzywami.
  • podwieczorek – ciekawym i lekkim rozwiązaniem na podwieczorek mogą być chociażby leniwe pierogi.
  • kolacja – przed snem możemy posilić sie kanapką z chudą wędliną, ogórkiem i pomidorem lub kaszą manną z borówkami i malinami.

Warto pamiętać, że podczas stosowania diety ubogoresztkowej zaleca się także wzmożone przyjmowanie płynów – najlepiej wody mineralnej. Musimy całkowicie zrezygnować gazowanych napojów, alkoholu, a także z kawy. Jak więc widać, dieta ubogoresztkowa może być smaczna i przyjemna, a dodatkowo będzie mieć korzystny wpływ na nasz przewód pokarmowy.