Uwaga

Informacje zawarte na stronie są przeznaczone dla specjalistów ochrony zdrowia i podobnych odbiorców. Przed wprowadzeniem zmian w sposobie odżywiania prosimy skonsultować się z lekarzem.

100% sok owocowy czy owoce?

Nie jest to kwestia wyboru pomiędzy sokiem a owocami. Soki owocowe najlepiej spożywać w ramach diety bogatej w owoce i warzywa.

Nie ma żadnych bezpośrednich dowodów świadczących o tym, że picie soku owocowego jest mniej korzystne od spożywania owoców lub warzyw. Jednak szklanka 100% soku owocowego powinna raczej uzupełniać niż zastępować owoce i warzywa.1,2 Sok owocowy to wygodny i smaczny sposób na włączenie do diety porcji owoców. Witaminy i składniki mineralne zawarte w 100% soku, wyciśniętym z owoców, mogą mieć korzystny wpływ dla zdrowia. Ponadto:

  • Osoby, które piją 100% soki owocowe, jedzą więcej owoców i warzyw.1
  • 100% sok owocowy raczej uzupełnia niż zastępuje spożycie owoców i warzyw.1,2
  • 100% sok owocowy może pomóc dzieciom przyzwyczaić się do smaku owoców i warzyw, co później może się przełożyć na wybory korzystnie wpływające na zdrowie.2
  • Nieduża szklanka 100% soku owocowego dziennie przyczynia się do zwiększenia spożycia owoców i warzyw ogółem.1

Z powyższych faktów wynika, że codzienne picie soków owocowych pomaga zwiększyć spożycie owoców i warzyw, a nawet wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe, zwłaszcza u dzieci. Więcej informacji na stronach Dlaczego pić 100% sok owocowy? oraz Jedz więcej owoców i warzyw.

 

 

 

Przypisy:

1. Gibson, S. Fruit juice consumption in the National Diet and Nutrition Survey (NDNS 2008-2010): associations with diet quality and indices of obesity and health. Proceedings of the Nutrition Society 2012, 71, str. E23.

2. CREDOC. Comportements et consommation alimentaire en France 2010. Enquête CCAF 2010. 

3. Zewnętrzne materiały źródłowe mogą zawierać informacje niezwiązane bezpośrednio z zawartością strony Fruit Juice Matters. Przypisy nie są sprawdzone pod względem zgodności z oświadczeniami zdrowotnymi. Dołożyliśmy największej staranności, aby w momencie publikacji cytowane źródła były wiarygodne i miarodajne. AIJN nie ponosi żadnej odpowiedzialności za dokładność informacji przygotowanych przez podmioty zewnętrzne.

whole_fuit_vs_juice.jpg

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przejdź na stronę kontakt, aby skontaktować się z naszym zespołem ds. inicjatywy Poznaj soki owocowe (Fruit Juice Matters)

 

 

Skontaktuj się z nami